Sport

Maratonul International Bucuresti: peste 7.000 de alergatori din 40 de tari

Peste 7000 de alergatori din 40 de tari au participat duminica, 7 octombrie, la cea de-a cincea editie a Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon.

Kenyanul Felix Kangogo a castigat cea de-a cincea editie a Maratonului International Bucuresti, competitie ce s-a desfasurat duminica, in Capitala. Kangogo a terminat cursa in doua ore, 15 minute si 19 secunde.

„Adversarii au fost foarte puternici, dar am fortat pe final si am reusit sa castig. A fost o cursa frumoasa. E prima oara cand vin in România si mi-a placut foarte mult”, a declarat sportivul kenyan la final.

Kangogo a terminat cursa in doua ore, 15 minute si 19 secunde. Pe locul doi s-a clasat Choge Amos Kipruto (Kenya), cu timpul 2:18.49, iar al treilea a terminat Ararso Dibaba Merdasa (Etiopia) – 2:19.27.

La feminin, pe primul loc s-a clasat sportiva etiopiana Almaz Nagede Fekade, cu timpul 2:38.09.

Cel mai bine clasat alergător român la maraton a fost Alexandru Ilie Corneschi, cu timpul 2:36.02, al doilea român care a terminat cursa masculină fiind Daniel Ştefan Lupulescu (2:37.49), iar al treilea Gabriel Gheorghe Gorun (2:38.30).

La feminin, cel bine s-a clasat Claudia Paula Todoran, ocupanta locului trei. A doua romanca de la linia de sosire a fost Alina Nicoleta Petrescu (2:49.05), iar a treia Alina Nituleasa (2:49.51).

Semimaratonul masculin a fost castigat de britanicul Tom Payn (1:10.04), urmat de doi romani: Bogdan Ofiteru (1:14.30) si Florin Gradinaru (1:18.09).

Semimaratonul feminin are pe podium trei romance: 1. Ancuta Bobocel – 1:13.20; 2. Mihaela Prundus – 1:18.52; 3. Elena Moaga – 1:21.52.

In proba de stafeta s-a impus Stiinta Bacau, urmata de echipa „Cei patru fantastici”, iar cursa populara a fost castigata de Ionut Betej la masculin, respectiv Florentina Buga la feminin.

La competitia ce a inclus cursa individuala de maraton, cea de stafeta, semimaraton, cursa scaunelor cu rotile, cursa populara si cursa copiilor au participat aproximativ 7.000 de alergatori din 40 de tari. Dintre acestia, aproximativ 1.000 au concurat la individual la maraton si circa 2.000 la cursa populara.

Felicitari si echipei Raiffeisen Runners, formata din 8 alergatori, despre care va povesteam saptamana trecuta.