Artă şi cultură

Artistii aflati in competitie la Gala Premiilor UNITER 2016 pot fi votati de public incepand cu 15 aprilie

Gala Premiilor Uniter este organizata neintrerupt de 24 de ani, iar Raiffeisen Bank o sustine de 11 ani. Este o colaborare care s-a consolidat in timp si care este recunoscuta in mediul teatral. Printre obiectivele Galei Premiilor Uniter sunt stimularea competitivitatii in interiorul breslei teatrale, promovarea creatiei teatrale romanesti contemporane si contributia la dezvoltarea regionala. In 2015, Raiffeisen Bank, a acordat premiul pentru debut Anei Bianca Popescu pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, productie a Teatrului Foarte Mic Bucuresti in parteneriat cu Teatrul de Comedie. Anul acesta banca va acorda premiul pentru cel mai bun actor in rol principal.

Gala Premiilor UNITER 2016 va avea loc la Sala Mare a Teatrului „Regina Maria” din Oradea pe 9 mai.

10 premianti, 32 de nominalizati si peste 500 de invitati din Bucuresti si din tara sunt asteptati in data de 9 mai la Teatrul „Regina Maria” din Oradea pentru a sarbatori performanta in Teatrul romanesc in cadrul Galei Premiilor UNITER. Spectacolul-eveniment va incepe la orele 21.00 si va fi transmis in direct pe TVR1, Radio Romania Cultural si online pe www.tvr.ro si www.uniter.ro.

Uniter a lansat ieri campania de promovare a artiştilor aflaţi în competiţie, o campanie interactivă ce oferă posibilitatea publicului să fie mai aproape de concurenţi şi să-i susţină pe site-ul www.uniter.ro cu un simplu click din 15 aprilie.

Iata nominalizarile pentru aceasta editie a Galei Premiilor UNITER:

  • DebutAda Gales pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problema, regia Adrian Iclenzan, scenografia Bogdan Spataru, la Teatrul „Sica Alexandrescu” Brasov, Andreea Tanase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele, regia Alexander Hausvater, scenografia Zsolt Fehérvári, la Teatrul „Tony Bulandra” Targoviste, Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea barbat,  Albert din spectacolul Iluzii, regia Andreea Vulpe, la Godot Cafe-Teatru
  • Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic: Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilinca, regia artistica Attila Vizauer, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune, Jucatorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonica si regia artistica Cezarina Udrescu, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune, Rapunzel de Fratii Grimm, scenariul radiofonic si regia artistica Gavriil Pinte, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune
  • Cel mai bun spectacol de teatru TV: Buzunarul cu paine de Matei Visniec, regia Tudor Chirila, productie a Societatii Romane de Televiziune, Femeia perfecta de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, productie a Societatii Romane de Televiziune
  • Premiul pentru critică teatrala: Silvia Dumitrache, Oana Stoica, Maria Zarnescu
  • Cea mai buna scenografie: Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cantareata cheala, regia Radu Nica, la Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi, Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopti de vara, regia Vlad Massaci, la Teatrul National Targu-Mures, Compania „Liviu Rebreanu”, Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului Bach Files, regia Alexandru Darie, la Teatrul Bulandra, Bucuresti
  • Cea mai buna actrita in rol secundar: Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra, regia Bocsárdi László, decor si costume Bartha József si Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timisoara, Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul dispărut. 1989, regia Ana Margineanu, scenografia Anda Pop, la Teatrul Mic, Bucuresti, Florentina Năstase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticla, regia Sanziana Stoican, scenografia Valentin Varlan, la Teatrul „Toma Caragiu” Ploiesti,
  • Cel mai bun actor in rol secundar: George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The history boys. Povesti cu parfum de liceu, regia şi scenografia Vlad Cristache, la Teatrul Excelsior, Bucureşti, Konstantin Keidel pentru rolul Moşneagul din spectacolul Electra, regia, Bocsárdi László, decor şi costume Bartha József şi Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timişoara, Marius Manole pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
  • Cea mai bună actriţă în rol principal: Dorina Chiriac pentru rolurile Fetiţa metalistă, Regizorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti, Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici, regia Radu Iacoban, scenografia Mihaela Ularu, la Teatrul Mic, Bucureşti, Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul Tihna, regia Radu Afrim, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
  • Cel mai bun actor în rol principal: Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas, regia Bobi Pricop, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Regina Maria” Oradea, Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic, regia Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti, Marian Râlea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmură, regia Yuri Kordonsky, decor şi costume Nina Brumuşilă, la Teatrul Bulandra, Bucureşti
  • Cea mai bună regie: Radu Afrim pentru regia spectacolului Tihna, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”, Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti, Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Luceafărul” Iaşi
  • Cel mai bun spectacolClasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi, decor şi costume Bartha József  şi Kiss Zsuzsanna, la Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca, The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, la Teatrul UNTEATRU, Bucureşti, Tihna după Attila Bartis, regia Radu Afrim, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Va invitam sa-i cunoasteti mai bine si sa-i votati pe favoriti pe site-ul www.uniter.ro

 

uniter-trofeul-premiilor1404-465x390

 

 

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *